Witajcie.
Ponieważ już dłuższy czas temu byłem pytany o ewentualną możliwość zorganizowania warsztatów nożowniczych, to temat powraca na stół. Na razie jest to tylko luźny pomysł i liczę na Wasze uwagi, pomysły i pomoc. Ponieważ nożownictwo to bardzo szeroki zakres tematów (od ślusarstwa, przez metalurgie po jubilerstwo) to uważam, że takie warsztaty nie powinny byc ogólne, lecz tematyczne. W związku z czym po głowie chodzą mi dwa podstawowe tematy: szlifowanie noży z użyciem prostych narzędzi oraz podstawy obróbk cieplnej stali (czyli hartowanie i odpuszczanie).
Ale na początek chciałbym porozmawiać o szlifierstwie, czyli najprostszej drodze do zrobienia noża (bez kucia) a zatem wycinanie kształtu i szlifowanie.
Oto proponowane przez mnie zagadnienia na takie szkolenie:
- wycinanie materiału
- zmiękczanie materiału w domowych warunkach i w piecach grzewczych
- szlifowanie materiałów zahartowanych i ochrona przed odpuszczającym działaniem temperatury
- kładzenie szlifów na szlifierkach taśmowych bez przystawek i z przystawką
- kładzenie szlifów z pomocą szlifierki kątowej
- przygotowanie noża do hartowania

Rozważam takie szkolenia grupowe oraz indywidualne.
Wasze uwagi pomysły możecie umieszczać pod filmem, w odpowiednim wątku w moim dziale na knives.pl oraz na prywatnie, poprzez skrzynke pocztową (uzywając formularza kontaktowego).
Zaznaczam, że jest to dopiero zamysł, bez konkretów (terminy, miejsce, organizacja itd itp). Dlatego liczę na spokojne doprecyzowanie tej idei.

Edycja nr1.

Oto pierwsze konkrety w sprawie Warsztatów szlifierskich.

Warsztaty indywidualne
Szkolenie odbyło by się w moim warsztacie (Chodzież koło Piły, woj. Wielkopolskie), na mojej szlifierce (kątowej lub taśmowej, chyba, że chcesz dowieść swoją szlifierkę lub przystawkę i uczyć się na swojej). Na moich materiałach dydaktycznych, czyli na przygotowanych odpowiednio przeze mnie blankach. Blanki przygotuję w odpowiedni sposób, czyli tak, aby zacząć od najłatwiejszej części do najtrudniejszej: od prostego płaskownika, gdzie szlifujemy tylko prosta linię szlifu, bez wyjścia szlifu i czubka. Potem robimy to samo na płaskowniku z ukształtowanym czubkiem na prostym grzbiecie. Następnie przechodzimy do pracy nad wyjściami szlifu aż dochodzimy to najtrudniejszych wersji, z opadającym grzbietem i opadającymi szlifami (większy kąt szlifu przy sztychu). Blanki po moich ewentualnych poprawkach możesz zabrać ze sobą i zrobić z nimi co zechcesz. Trenować będziemy na materiale NCV1 lub 75cr1. Ostatnie szlifowanie dnia, podsumowujące zrobimy na lepszym jakościowo materiale. Możesz też przywieść dodatkowo swój materiał jeśli chcesz.
Wszystko przygotowuje przed Twoim przyjazdem, tak, żeby nie marnować czasu na wycinanie.
Zapewniam podstawowe materiały BHP: okulary ochronne, korki do uszu, rękawice i wodę :)

Proponuję warsztaty:
- 10-o godzinne - czyli spędzam z Tobą 10 godzin (z dwiema przerwami na posiłki). Koszt 700 zł
- 5-o godzinne - czyli spędzam z Tobą 5 godzin (z jedną przerwą na posiłek). Koszt 400 zł

Reszta warunków i terminy (najbliższe możliwe to okolice kwietnia) do uzgodnienia osobiście, poprzez pocztę: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. W jednym miesiącu mogę przeszkolić maksymalnie 2 osoby (bo dla mnie to łącznie 4 dni pracy). Wystawiam rachunki lub faktury.

Chętnych proszę już o zapisywanie się na wstępną listę. Pierwszeństwo do obsłużenia będą miały osoby z początku listy, według chronologii zapisów.

 

 

Próbka moich umiejętności na zachętę 

 

Relacja z pierwszych warsztatów indywidualnych:

Drugie warsztaty szlifierskie

Trzecie i czwarte warsztaty szlifierskie

Pozdrawiam
Stalowy Piotr czyli Kosiarz.

Hartowanie w elektrycznym piecu muflowym firmy Elektroterm z bezgeneratorową atmosferą ochronną z preparatu Termocarb - O.

Maksymalna długość wkładu to 30cm. Zakres pracy pieca to 1100 stopni C.

Sterowanie pieca z funkcją PiD - samouczącą funkcją całkująco - różniczkującą (mówiąc po ludzku, precyzyjnie trzymającą temperaturę)

Oferuję hartowanie w takim piecu. Proszę przeczytać uważnie.

Hartowanie wykonuję raz w miesiącu (w wyjątkowych okolicznościach mogę dwa, ale tylko w naprawdę w wyjątkowych okolicznościach i w odpowiednio dużej ilości). Hartowanie nie jest moim głównym źródłem dochodu, także nie mogę i nie będę hartował z "dnia na dzień". Jeśli Ci się śpieszy i potrzebujesz szybkiego hartowania na "jutro", to niestety nie mogę pomóc. Staram się to robić bardzo dokładnie, także ta usługa wymaga przygotowania chłodziwa, pieca i detali. Nie wkładam w jednym wsadzie detali z różnych stali. Nie skracam czasu austenityzacji. Nie usnę, dopóki nie zrobię wszystkiego aby detal był prosty i twardy jak należy. Oferuję pełną obróbkę cieplną, począwszy od odprężania, przez hartowanie po odpuszczanie - zgodnie z ustaleniami ze zleceniodawcą. Pozwalam sobie na wsad w ilości maks 3 sztuk (tylko z tej samej stali). Także proszę się nie złościć, jeśli odmówię hartowania "na jutro". 

Uwaga, ważne! Piec z atmosferą ochronną to nie to samo co piec próżniowy. Nie daje tak dobrej ochrony jak próżnia. Także proponuję nie wykańczanie noża na gotowo, lecz znalezienie "półśrodka", czyli wykończenie do gradacji 150 a resztę satynowania wykonać już po hartowaniu. Czym wyższa temperatura austenityzowania i dłuższy czas wygrzewania (jak np. dla stali wysokostopowych), tym trudniej uzyskać idealną powierzchnię po hartowaniu. Ponadto problemem jest odprężanie, gdzie działanie termocarbu jest utrudnione. Więcej o tych zjawiskach i wyjaśnienie jak działają piece próżniowe, a atmosferą ochronną i jak to ma się do ochrony przez folię inox wyjaśnię w odpowiednim wpisie w Pracach Herkulesowych (Negatywne zjawiska w podwyższonych temperaturach i sposoby ich unikania...)

W niedalekiej przyszłości planuję wyposażyć się w piec o dłuższej komorze, aby móc hartować dłuższe blanki niż 30cm (no kto z facetów nie chciałby mieć dłuższego prawda?). Ponadto zamierzam zaopatrzyć się w preparaty Termocarb - N i Termocarb - C co pozwoli mi na "zabawę" w azotowanie i nawęglanie detali. Ale to dopiero w niedalekiej przyszłości. Póki co, oferuję to co wyżej.

Koszt hartowania za 1 blank to: 40 zł. W przypadku zlecenia większej ilości blanków z tego samego gatunku stali (powyżej 5) możliwe rabaty/upusty. W przypadku zlecenia hartowania selektywnego w sylikonie (pod hamon) cena może ulec zmianie. Wystawiam faktury lub rachunku.

Mało skromnie powiem, że specjalizuję się w stalach węglowych i niskostopowych. Ale hartowałem też i stale wysokostopowe (np. N690, D2/K110/NC11LV, 4H13 i kilka innych o temperaturze hartowania poniżej 1100 stopni - czyli np. M390 odpada niestety - moc pieca pociągnie, ale mufla może tego już nie wytrzymać).

 

Wkraplacz do preparatu Termocarb i dopalające się spaliny