Chyba nie trzeba tłumaczyć, do czego takie noże najczęściej służą. Aczkolwiek są to bardzo użytkowe i poręczne nożyki. Oto kilka noży ręcznie wykonanych przeze mnie w klimatach łowieckich. Taki gadżet to wyjątkowy prezent dla myśliwego.

Tantoidy, czyli noże "Se..KuKu". 

Wykonane najczęściej ze stali płytkohartujących się, jak np. węglowe stale narzędziowe do pracy na zimno N12E. Ale także i popularnych stali niskostopowych.

Oprawiane tylko w drewno z dodatkiem mosiądzu i skóry.

 

         

        

 

 

Koziołki, czyli noże, które zna wielu z Was i wielu z Was je ma.

Zasadniczo nóż "Koziołek" jest nożem regionalnym knivesowych chłopaków z Lubelskiego. I ta pierwsza seria z mordą koziołka, z zaokrąglonymi wyjściami szlifów i wystającą poniżej linii kt brodą, jest w zasadzie zamkniętym rozdziałem. Noże typu "koziołek", wciąż powstają. Noże podobne, aczkolwiek już nie te same, pozbawione pewnych cech, w tym m.in. mordy kozła, wciąż powstają, w różnych wersjach do długości (od 100 do 130mm kt), przez grubość (od 2,8mm do ok.4mm) i z róznych stali (nc4, nmv, ncv1). Są wersje "mocne" jak pierwowzór jak i wersje myśliwskie/EDC, czyli cieńsze i delikatniejsze, ale za to lepiej tnące.

Wytwarzam także same klingi do noży koziołkopodobnych. Zarówno surowe po hartowaniu jak i wykończone "na gotowo" do oprawy. Nie korzystam z cięcia laserem ani wodą. Wszystkie te formatki tnę i wykonuję ręcznie, z pomocą fleksa i szlifierki. Także każdy ten nóż jest trochę inny i wyjątkowy.

Podoba się któryś wzór? Napisz do Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub użyj formularza kontaktowego.

   

            

 

 

     

 

 Moja wizja dużego noża wiedźmina.

Klinga wyśpiewana przez driady w Brookylonie dla wiedźminów z Kaer Morhen (przekuty pilnik). Oprawiona przez gnomy w mahakamskich górach. Rękojeść wykonana z rogu Białego Jednorożca :D Oraz brąz. W bolsterze zainksrustowane srebro. Do tego potężne krasnoludzkie runy.

Ponad pół łokcia długości (ok 38 cm)
Blisko stopa klingi (23 cm kt)

 

 

Drugi nóż wiedźmiński :)

 

 Pierwszy sztylet wiedźmina

 

Drugi sztylet wiedźmina

 

 

Oto Masław :), nóż zrobiony ręcznie.
Zrodzony z piły, poroża, kawałka bursztyny oraz okraszony srebrem. Domek skórzany :)
Grubość ok 2,7 mm na ricasso.
Długość całego ok 195 mm. Długość klingi ok 90 mm.

 

 

 

A oto Karogost, nóż zrobiony w podobnych materiałów co ten wyżej.

 

A to tzw. Raczek, to także "handmade knife".